1985 lerde basagac koyu

1985' lerde Başağaç

Hiç görmedikleri diyarlara, hiç bilmedikleri dillere, tahmin edilmesi zor hayatlara yolcuydu onlar. Ekmek parası için gitseler de acısıyla tatlısıyla binlerce hatıra, ama en çok ta özlem biriktirdiler içlerinde. Zaman çabuk geçti.


  Kasabanın insanları gurbet yollarına çok önceleri düşmüşlerdi. 1970' li yıllarda devletler arası anlaşmalar yapıldı. İşte o zaman işçi olarak gurbet yoluna çıkıldı. Fransa, Avusturya ve Almanya  başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine para kazanıp dönerim umudu ile gidişler başlamıştı.
Lakin bu dönüş hiç gerçekleşmemiş ve tüm aile fertlerinin bu sıla hasreti o ülkelere göçlerin sebebi olmuştu. Arkada bırakılanlar, vatan toprağının insanlarda bıraktığı arzu daha da dayanılmaz hal almıştı. Her yıl bu hasreti gidermek için yollara düşen halk, yılların özlemini bir kaç haftaya sığdırıp dönüyordu.

   Kasabaya ilk teknolojinin gelmesi bu gurbetçiler tarafından olduğu gibi hasret onları bazı faaliyetlere sürükledi. Günümüzde nelere ışık tutacağını düşünmeden kasabayı görsele döktüler. Cihazlar yeniydi. Onlarca fotoğraf, onlarca video çektiler. Zamanla hasar görenler oldu.

   Gurbetçi bir vatandaş olup günümüzde vatanına dönmüş olan Necati Kazanpınar' ın o tarihlerde hasretin yansıması olarak kasabayı videoya çekmesi şimdilerde ne anılar canlandırıyor.

Video Kaynağı : Necati Kazanpınar


Okunma Sayisi: 1182