Eski Okul ve Tarihçesi

               Eski Okul ve Tarihçesi

           1963-64 sezonunda eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan okul, o tarihlerdeki öğrencilerinden aldığımız bilgilere göre 2002 yılında kesilmiş olan kavak ağaçlarının, yani şuanki çeşmenin bulunduğu alanda yer almakta idi. Kasaba halkından olan Mustafa Kayapınar kasabaya öğretmen olarak gelmeden önce Cemile, Mehmet, İhsan isimli üç öğretmen bulunuyordu. Eski okul denilen yapı 1975 yılından 1995 yılına kadar ilköğretim okulu olarak faaliyetini sürdürdü.

Bu okul arazisinde lojmanlar, çeşmeler, lavabolar, bodrum ve sınıfların bulundukları katlarından oluşan bina ile geniş bir bahçe yer alıyordu.  

   

İlkokul tek katlı ve ilk kadame olarak eğitim veren bir yapı idi. Daha sonra karakol yerleşkesinin ortaokul olarak hizmet vermesi düşünüldü. Karakol binası yıkılacağından yeni bir bina gerekliydi. Belediye binası yapılıyordu ve okul burada hizmet vermeye başladı. İkinci belediye başkanı olan Mustafa Aköz dönemin başbakanı olan Halil Turgut Özal' dan yarım kalan belediye binasını tamamlamak ve bir otel yapmak için destek istedi. İller Bankası'ndan ödenek ayrıldı. Otel olarak düşünülen ve şu anda ilköğretim olarak eğitim vermeyi sürdüren bina başta ikinci kademe olarak eğitime dahil edildi. Bir süre; şuanda yıkıntı halinde bulunan eski okul binası ilk kademe, otel binası ise ikinci kademe olarak hizmet verdi.Daha önceleri kasabada ikinci kademe okul bulunmadığı için beldenin bağlı olduğu bucak olan Karadirek bu öğrenim için kasabalıların gittikleri yerdi.

Şuanda kullanımda olan bina ortaokul ve ilkokulun birleştirilmesi ile 16.01.1995 tarihinden itibaren Başağaç İlköğretim Okulu olarak eğitim hayatına devam etti.
Okul binası 170m2 bir alanı kaplamaktadır. Okul katı yakıtlı kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır. Okulun teknik olarak eksiklikleri bulunmaktadır. Beş derslik, bir ana sınıfı, bir fen bilgisi laboratuvarı,bir kütüphane ve birer adet idare ve öğretmenler odaları bulunmaktadır.
Okunma Sayisi: 1227