Sandikli lavanta bahceleri

Sandikli lavanta bahceleri

Kaymakam Eflatun Can TORTOP Sandikli Kızılca Köyümüzde Bulunan Lavanta Bahçelerini Ziyaret Etti
 Kaymakam Eflatun Can TORTOP beraberinde İlçe Tarım Müdürü Hasan SALMAN ile birlikte Sandıklı Kaymakamlığımızca 2016 yılında ‘’Lavanta Yetiştiriciliği’’ projemiz kapsamında lavanta fidesi hibe edilen Kızılca Köyü çiftçilerimizden Muhammet ÇAĞLAYAN'ın tarlasını ziyaret etti.
 20 dekarlık alanda 6000 fide kullanılarak tesis edilen lavanta tarlasından, yıllık yaklaşık 12 ton yaş lavanta çiçeği hasat edilmektedir.

Sulama imkânı olmayan tarım alanları için alternatif ürünleri çiftçimize tanıtabilmek adına uygulanan proje diğer çiftçilerimize de başarılı bir örnek olmuştur. Lavanta bitkisi bölgemiz iklim koşullarına iyi adapte olmuş bir bitkidir. Özellikle Kumalar ve Akdağ eteklerindeki tarım arazilerinde dönem dönem zarara yol açan yaban domuzu ve yılkı atları lavanta bitkisine zarar vermemektedir.

Lavanta bu yönüyle de çiftçilerimiz için bir alternatif olabilir. Kaymakam Eflatun Can TORTOP burada yaptığı incelemelerin ardından;’’ Kozmetikte ve ilaç sanayisinde kullanılan, bitkisel çay olarak tüketilebilen, bal üretimini arttıran lavanta bitkisinin bölgemize uyum sağladığını memnuniyetle gördüm.’’ ifadelerine yer vererek köyden ayrıldı.Kaynak: Sandikli Haber
Okunma Sayisi: 487